Atomowy superkomputer tuż tuż

Budowa największego superkomputera w kraju wkroczyła w najważniejszy etap – 31 października, Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) podpisało pierwszą z umów na dostawę sprzętu komputerowego mającego wejść w skład klastra. Zgodnie z zawartym porozumieniem dostarczonych zostanie m.in. niemal 900 najnowszej generacji dziesięciordzeniowych procesorów, pamięć RAM i dyski SSD. Łączna wartość tego kontraktu to prawie 14 mln zł.

W czwartek, 31 października br. NCBJ zawarło umowę na dostawę podzespołów dla superkomputera tworzonego w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk. Sprzęt do chłodzonej zimną wodą części klastra dostarczy firma Format Sp. z o.o., której oferta wyłoniona została w ogłoszonym w lipcu br. postępowaniu przetargowym. Kontrakt podpisali zastępca dyrektora NCBJ ds. administracyjno-technicznych Marek Juszczyk oraz prezes zarządu Format Sp. z o.o. Artur Zeh.

Dzięki zawartej dzisiaj umowie wkraczamy w ostatni etap procesu tworzenia zaplecza informatycznego dla polskiego programu energetyki jądrowej – zaznacza prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych. – Powstający klaster pozwoli nam w pełni zabezpieczyć potrzeby związane z analityczno-obliczeniowym wsparciem tego skomplikowanego przedsięwzięcia, a także stworzy potężne możliwości obliczeniowe zarówno dla innych dziedzin gospodarki jak i dla badań podstawowych – wyjaśnia.

W ramach realizacji umowy dostarczonych zostanie m.in. 896 najnowszej generacji dziesięciordzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2680v2 (ich rynkowa premiera miała miejsce w zeszłym miesiącu), 57 TB pamięci RAM DDR3-1600 w modułach wysokiej gęstości (16GB na moduł), z dodatkową korekcją błędów i buforowaniem (ECC-R), oraz 180 TB przestrzeni dyskowej w 400-gigabajtowych dyskach SSD o wysokiej wydajności (75000 IOPS na dysk) i podwyższonej odporności na błędy (do 10 zapisów pełnej pojemności dziennie przez 5 lat użytkowania).

Satysfakcji z podpisania porozumienia z NCBJ nie kryje prezes zarządu Format Sp. z o.o. Artur ZehCieszę się, że to właśnie nasza oferta spotkała się z największym uznaniem ze strony ekspertów Centrum Informatycznego Świerk. – mówi. – Nasz zespół ma spore doświadczenie w tworzeniu rozbudowanych instalacji informatycznych, ale to, z czym będziemy mieli do czynienia w Świerku jest na pewno wyjątkowe. Zarówno skala, jak i specyfika projektu powodują, że jest to przedsięwzięcie złożone, a jednocześnie ciekawe oraz bardzo prestiżowe – dodaje.

Instalacja wyróżnia się bardzo wysokim współczynnikiem upakowania mocy obliczeniowej w węzłach – zastosowane maszyny serwerowe twin-blade pozwalają na zmieszczenie 240 procesorów w jednej standardowej szafie teleinformatycznej, co przekłada się na maksymalne zużycie prądu ok. 45kW na szafę. Wszystkie kluczowe elementy klastra będą chłodzone wodą o temperaturze 18°C. Pozwoli to utrzymać wysoki współczynnik efektywności energetycznej oraz przełoży się na niższe koszty eksploatacyjne superkomputera.

Podpisane porozumienie wieńczy ponad dwuletni okres naszych przygotowań, tak tworzenia odpowiedniego zaplecza technicznego dla budowanej instalacji, jak i projektowania kształtu samego klastra – podkreśla prof. dr hab. Wojciech Wiślicki, kierownik projektu CIŚ. – Dostawa pierwszej partii podzespołów odbędzie się do końca stycznia 2014, kolejne realizowane będą sukcesywnie aż do przełomu lat 2014/2015. Równolegle z nimi prowadzone będą prace montażowe i konfiguracja. Część funkcjonującej instalacji chcielibyśmy udostępnić użytkownikom wiosną przyszłego roku – uzupełnia.

Klaster, tworzony z myślą o wsparciu polskiej energetyki i nauki, będzie największą tego typu instalacją w Polsce. Planowana wydajność na poziomie 500 TFLOPS plasuje go w pierwszej setce najbardziej wydajnych superkomputerów na świecie.

Projekt „Centrum Informatyczne w Świerku: infrastruktura i usługi dla energetyki” realizowany jest – zgodnie z umową o dofinansowanie POIG.02.03.00-00-013/09 – w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Jego wartość to prawie 98 mln zł pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85% kwoty) i dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (15%). Centrum Informatyczne Świerk świadczy usługi w zakresie przetwarzania danych na potrzeby krajowej energetyki jądrowej i konwencjonalnej, symuluje oraz monitoruje zagrożenia radiologiczne, wspiera procesy zarządzania kryzysowego, prowadzi własne badania naukowe i rozwojowe (dotyczące m.in. bezpieczeństwa i eksploatacji reaktorów jądrowych, zagrożeń chemicznych, układów złożonych oraz fizyki oddziaływań fundamentalnych i astrofizyki), a także udostępnia posiadane zasoby obliczeniowe do badań naukowych oraz technologicznych. Powstający w ramach projektu klaster komputerowy – docelowo ok. 20 tys. rdzeni obliczeniowych, 100 TB pamięci RAM i 3000 TB przestrzeni dyskowej – będzie jedną z pięciu największych tego typu instalacji w Polsce oraz jednym z najwydajniejszych superkomputerów dedykowanych branży energetyki jądrowej na świecie.

Źródło: informacja prasowa NCBJ

Fot.: NCBJ