Automatyka zwiększa efektywność operacyjną i energetyczną zakładów przemysłowych

Producenci, od których oczekuje się wytwarzania wielu różnych produktów i ich wariantów są zmuszani do szybkiego reagowania na zmieniające się wymagania własnych odbiorców. Poszukują wówczas rozwiązań, które zwiększą produktywność, efektywność utrzymania ruchu i jakość zarządzania energią. W efekcie, zakłady przemysłowe coraz chętniej sięgają po zaawansowane techniki automatyzacji procesów, które usprawniają produkcję i pozwalają zwiększyć efektywność operacyjną i energetyczną zakładu. O możliwościach, jakie stoją dziś przed polskim przemysłem mówi Ireneusz Martyniuk, V-ce Prezes Rynku Przemysłu w Schneider Electric Polska.

Na wstępie warto powiedzieć, że dzięki odpowiednim urządzeniom i systemom możliwe jest zwiększenie efektywności całego procesu produkcyjnego nawet do 25%. Na ten wynik składają się działania podejmowane w różnych obszarach produkcji. Pierwszy z nich dotyczy technologii produkcji. Mając błyskawiczny dostęp do danych i elastyczne oprogramowanie, inżynierowie mogą w łatwy sposób projektować i testować wyposażenie zakładu, a także minimalizować przestoje w procesach integrując systemy ze sobą. W rezultacie czas potrzebny na wdrożenie zmian w procesie produkcji znacznie się skraca.

Ciągłość produkcji

Kolejny element, który jest istotny w zwiększeniu efektywności pracy zakładu przemysłowego to ciągłość produkcji. Bez niej nie można osiągnąć oczekiwanych wyników biznesowych. Nieplanowany przestój może sprawić, że zakład nie będzie w stanie przetworzyć na czas surowców i dostarczyć gotowych produktów do własnych odbiorców. Takim sytuacjom w wielu przypadkach mogą zapobiec rozwiązania informatyczne gromadzące najważniejsze informacje diagnostyczne o funkcjonowaniu kluczowych komponentów i procesów. Powiązania między źródłami takich informacji, intuicyjna nawigacja dająca możliwość analizy przyczyn problemów, to środki umożliwiające szybkie diagnozowanie i rozwiązywanie problemów oraz wznowienie produkcji.

Zarządzanie produkcją

Mówiąc o produkcji trzeba mieć na uwadze również zarządzanie tym procesem. Jego przejrzystość ma kluczowe znaczenie w zakładach przede wszystkim ze względu na konieczność utrzymania stałego poziomu jakości wyrobów oraz rygorystyczne normy bezpieczeństwa. System automatyzacji wyposażony w zaawansowane biblioteki procesów umożliwia kompleksowe zarządzanie produkcją i zapewnia jego transparentność w całym zakładzie. Daje też możliwość wglądu w historię każdego etapu produkcji.

Efektywność energetyczna

Nie bez znaczenia jest również zużycie energii. Idealna infrastruktura pomaga zachować kontrolę nad kosztami eksploatacji poprzez zwiększenie efektywności energetycznej, ograniczenie obciążeń lub wyłączenie zbędnych odbiorników, gdy tylko jest to możliwe. Technologie komunikacyjne oparte na standardach otwartych i infrastrukturze ethernetowej eliminują tradycyjne bariery między różnymi dziedzinami informacji, pozwalając na budowanie użytecznych kokpitów, paneli kontrolnych i wskaźników KPI dotyczących wykorzystania energii. Wszystko to ma istotny wpływ na zakład produkcyjny. Dzięki dostępnym dzisiaj technologiom, możliwe jest osiągnięcie oszczędności na poziomie nawet do 30% zużywanej energii, co dla przedsiębiorstw oznacza istotny czynnik poprawy wyników.

Schneider Electric przeprowadził już wiele wdrożeń mających na celu poprawę funkcjonowania zakładów przemysłowych. Na taką efektywność trzeba jednak patrzeć szeroko i uwzględniać wszystkie możliwe procesy realizowane w zakładzie począwszy od zastosowania automatyki przemysłowej, energooszczędnych produktów, pracy silników czy chociażby oświetlenia.

Fot.: Ireneusz Martyniuk, V-ce Prezes Rynku Przemysłu w Schneider Electric Polska

Źródło fot.: Schneider Electric Polska